День Конституції України: історія створення найважливішого державного документа
Конституцію України ухвалили 28 червня 1996 року, лише через п’ять років після проголошення незалежності. У ній закріпили правові основи держави, її суверенітет і територіальну цілісність, головні права й свободи громадян.
До здобуття незалежності України наша країна мала кілька Конституцій. Перше зведення законів українського козацтва було прийняте Пилипом Орликом у 1710 році. А 1918 року Центральна Рада проголосила Конституцію Української Народної Республіки.
1991 року Україна здобула незалежність, проте впродовж п’яти років у державі діяв старий основний закон.
Конституційну комісію очолював президент Леонід Кучма та голова Верховної ради Олександр Мороз. Кучма хотів зосередити владу в руках президента, а Мороз наполягав на ключовій ролі парламенту. У березні 1996-го законопроєкт винесли в сесійний зал парламенту. У другому читанні депутати провалили голосування, зокрема, через бажання окремих парламентарів надати російській мові статус державної.
Кучма заявив, що може винести питання мови на референдум. Але Мороз поставив ультиматум: якщо не проголосують — Раду розпустять.
Лише 28 червня 1996 року під час п’ятої сесії Верховної Ради України II скликання ухвалили нову Конституцію.
Того дня депутати працювали 23 години майже без перерви. О десятій ранку 27 червня 1996 року спікер Верховної Ради Олександр Мороз відкрив пленарне засідання. Процес ухвалення статей затягнувся на всю ніч.
Увесь цей час очільник комісії ВР Михайло Сирота стояв біля трибуни та зачитував вголос кожну статтю Конституції й ставив її на голосування. Якщо згодних з положенням було понад 300 осіб, тоді її ухвалювали та переходили до наступної. У разі незгоди доводилось повторно голосувати.
О другій ночі члени Кабміну отримали повідомлення про потребу провести засідання уряду та покинути сесійну залу. Це могло перешкодити процесу ухвалення статей Конституції, тому спікеру довелось піти на непростий крок — попередити їх, що у разі неповернення вони втратять депутатські мандати. Тож голосування продовжилось.
Зрештою, 315 голосами “за” Конституція України була ухвалена. Вона набула чинності одразу в день ухвалення.
Голосування закінчилось о 9:18 28 червня 1996 року після майже доби дискусій та безупинної роботи. Цей момент увійшов в історію під назвою Конституційна ніч.
Джерело: prm.ua